У середовищах, де складно встановити звичайне обладнання для геодезичних вишукувань і відсутній доступ до сигналів GNSS, все ж можна картографувати місцевість. Нещодавній експеримент показав цінність нової технології для сканування та дослідження важкодоступних місць.

У рамках цьогорічного дослідження Deep Time у печері Ломбрів в Ар’єжі, на південному заході Франції, 15 учасників розмістили табір без доступу до годинників, сонячного світла та контакту із зовнішнім світом на 40 днів, щоб дослідити здатність людини адаптуватися до ізоляції.

Експеримент досліджував зв’язки між часом і людським мозком, а також межі витривалості в складних умовах, а GeoSLAM задокументувала проєкт.

У печерній системі віком 125 мільйонів років із низьким рівнем освітлення, температурою навколишнього середовища 10 °C і 100% вологістю уважно спостерігали за фізичним і психологічним впливом середовища на учасників. Протягом 40-денного експерименту кожен із 15 учасників виконав понад 50 наукових тестів і протоколів, від генетичних до дослідження когнітивних здібностей.

Першим завданням картографування було сканування вузьких отворів і важкодоступних місць, а потім – детальне сканування усієї печери. Серія зображень із проєкту показує, як команда використовує новітню технологію одночасної локалізації та картографування (SLAM).

Article

Подолання перешкод
Команда провела цифрове сканування 3-кілометрової печери Ломбрівес, системи вузьких тонелів і великих камер висотою до 70 метрів. Тут традиційні методи знімання із використанням штативів були б трудомістким і тривалим методом збору даних.

Крім того, нерівний і складний рельєф ускладнив би встановлення тахеометра. Системи на основі штативів не тільки вимагають професійних геодезистів, вони також значною мірою покладаються на GPS для збору точних даних, а це було б неможливо на такій глибині печери.

Легкий ZEB Horizon на базі SLAM полегшує роботу геодезистів, усуваючи потребу в GPS. Технологія SLAM не потребує контрольних точок або супутникового позиціонування для обчислення відстані та напряму, тому сканування можна проводити в закритих приміщеннях, у тому числі глибоко під землею. Даний метод збору даних у режимі «Stop-Go» і знімання на відстані 100 метрів означають, що команда мала можливість протискуватися, повзати та сканувати глибини та вузькі місця в печері, включаючи колодязі глибиною 90 метрів. Збираючи 300 000 точок на секунду з точністю до 6 мм, ZEB Horizon зміг створити високоточну цифрову копію печери.

Article